De verbinding van twee generaties vrouwen

Het Sarnámihuis presenteert een bijzondere viering van Internationale Vrouwendag 2026. Centraal staat de lancering van de bundeling van zeven jaargangen van de Surinaamse vrouwenkrant Ashanti (Onvrede) die in de jaren 80 uitkwam.
Programma
13.30-14.00
inloop
14.00-14.10
Opening met videofilm over de de geschiedenis van Ashanti. De redactie van het eerste ASHANTI editie bestond uit Sitla Bonoo, Gharietje Choenni, Monique Douglas, Chitra Gayadin en Sita Kalpoe. Regie & Productie video door Pravini Baboeram.
14.10-14.20
Inleiding Sitla Bonoo over de geschiedenis van de vrouwenkrant ASHANTI
en haar plaats in de vrouwenbeweging in de jaren 80.
Sitla Bonoo was één van de oprichters van ASHANTI .
14.20- 15.05 Panel: Vrouwen Toen en Nu
Twee generaties vrouwen gaan met elkaar in gesprek . Naar aanleiding van de bundeling van ASHANTI. Wat kunnen twee generaties vrouwen van elkaar leren? Uit de artikelen van ASHANTI blijkt hoe relevant hun analyses voor het maatschappelijk debat van nu nog zijn. Nog voor intersectionaliteit een begrip was, lieten de vrouwen achter ASHANTI de gelaagdheid aan onderdrukking zien waar Surinaamse vrouwen mee geconfronteerd werden. Seksisme, racisme, homofobie en andere vormen van uitsluiting werden in de publicaties van ASHANTI ter discussie gesteld. Centraal hierin staat een kritische blik op vrouwenongelijkheid, waarbij educatie en bewustwording als uitgangspunt worden genomen voor de artikelen. Hoe kijkt de generatie van toen hierop terug en hoe kijkt de generatie van nu hier tegenaan? Hoe vult de huidige generatie hun actie voor een eerlijke en betere wereld in. Wat kunnen zij leren van de ervaringen van toen en wat kunnen beide generaties meenemen aan ‘lessons learned’ voor de toekomst? In dit gesprek worden deze vragen verkend.
Moderator: Pravini Baboeram
Pravini Baboeram is een community organizer, maker en creatief producent. Ze is mede-oprichter van het productiehuis 7th Gen Creatives waarin kunst en activisme samenkomen. Daarnaast is ze mede-oprichter van het pan-dekoloniaal collectief Aralez gericht op dekolonisatie in theorie en praktijk.
Deelnemers Panel
Vanuit de Queercommunity:
Tineke Sumter. Ze is een activist voor de gelijke rechten van LHBTQI in Nederland en Suriname met een intersectioneel perspectief. Ze is onder andere actief geweest bij de Surinaamse homo organisatie SUHO en medeoprichtster van Sister Outsider in de jaren 80. Tineke is nu actief als interim programmamanager van COC Nederland. Ashanti heeft bijgedragen aan de persoon die ik nu ben zegt ze.
Ashwari Amrita
Afgestudeerd op dierecologie en actief bij Hindostaans en Queer
Vanuit de witte vrouwenbeweging:
Petra Verdonk: actief bij Extinction Rebellion. Petra Verdonk, MA, PhD, is arbeid- en gezondheidspsycholoog. Ze had een lange wetenschappelijke loopbaan, in haar laatste positie als UHD bij Amsterdam UMC (tot februari 2025). Ze bestudeerde o.a. menopauze en werk bij artsen en verpleegkundigen en bij vrouwelijke militairen, welbevinden van oudere ouderenzorgmedewerkers, en sekse en gender bij patiënten met hartziekten. Ze is mede-oprichter/secretaris van de Nederlandse Vereniging Gender & Gezondheid. In 2024 begon ze bureau Beyond Boundary , op het raakvlak van gender, intersectionaliteit en gezondheid in de klimaatcrisis. Ze publiceerde een kleurboek voor onderzoekers Coloring Connections: Researching Gender, Intersectionality and Health in the Climate Crisis (ZonMw, 2023-2024). Sinds 2019 is ze actief bij Extinction Rebellion, en stond mede aan de wieg van XR Eindhoven en XR Zorgprofessionals. Met Scientist Rebellion streed ze met success voor het verbreken van de onderzoeksbanden van de Vrije Universiteit met de fossiele industrie. Ze staat nummer 12 op de lijst GL/PvdA voor de Helmondse gemeenteraadsverkiezingen 2026.
Josefien van Marlen. Josefien van Marlen (zij/haar) is eigenaar en oprichter van Just Differently waarvanuit zij adviseert, training geeft en projecten ontwikkelt die bijdragen aan sociale rechtvaardigheid en klimaatrechtvaardigheid. Naast haar werk is zij actief als klimaatrechtvaardigheid activist en woordvoerder voor Extinction Rebellion. Ook is zij jarenlang bestuurslid geweest bij Stichting Yasmin (een vrouwenparticipatiecentrum voor Haagse vrouwen) en daarvoor bij FNV Vrouw (de vrouwenvakbond) om zich ook op vrijwillige basis in te zetten voor het versterken van de positie van vrouwen in verschillende contexten.
Vanuit de Hindoegemeenschap
Lila Lalta en haar zoon Vinesh Lalta. Lila is gepensioneerd jurist na een loopbaan bij het OM. Na haar scheiding in de jaren 80 kwam ze alleen te staan voor de opvoeding van haar twee jonge kinderen. Houvast heeft ze toen gevonden in haar gemeenschap waar ze nog steeds actief is in de Shri Ram Mandir. Daarnaast heeft ze veel inspiratie en empowerment opgedaan bij de activiteiten die door het vrouwenemancipatiewerk vanuit het Surinaamse welzijnswerk werden georganiseerd.
Vinesh Lalta. Vinesh is opgeleid tot ingenieur aan TU Eindhoven. Hij wilde iets betekenen voor zijn gemeenschap via de politiek en is nu één van de weinige statenledenvan kleur voor D’66 in de Provinciale Staten van Zuid Holland. Vinesh is één van de initiatiefnemers geweest van het Zuid-Hollandse onderzoek naar het koloniaal verleden en is voor positieve actie(quota); “Dat kwaliteit vanzelf boven komt drijven daar is geen sprake van”.
15.05-15.15:
Aanbieding bundel
15.15-15.25
Muzikaal intermezzo Angel Aruna brengt het lijflied van Ashanti
en een lied over de kracht van vrouwen.
15.30-15.45
Pauze
15.45-16.45
Crystal Hassell met Lecture/Performance “LAAT MAAR”. Crystal Hassell vertrekt vanuit persoonlijke ervaringen en verkent met scherpte, humor en kwetsbaarheid de spanning tussen goede bedoelingen en de daadwerkelijke impact van ongelijkheid. De performance beweegt tussen theater, lezing en ontmoeting, en maakt ruimte voor wat vaak wordt ingeslikt: vermoeidheid, woede, stilte — niet als persoonlijke tekortkomingen, maar als politieke reacties. Verwacht geen stappenplan, maar wel een potje inclusie-bingo, medeplichtigheid met een knipoog,en confrontatie in een mooie jas. Laat Maar! nodigt uit om te blijven waar we meestal afhaken,en om ervaringen niet alleen te dragen, maar samen te delen en te bevragen.
16.45.17.00
Nagesprek
17.00-17.15
Afsluiting
Expositie ASHANTI
De kranten van ASHANTI mogen 40 jaar oud zijn, de geest van ASHANTI is springlevend. Geïnspireerd door artikelen die traditionele genderrollen, heteronormatieve ideeën en monocultureel denken, delen vijf Hindostaanse vrouwen hun kijk op deze onderwerpen met hun artistieke interpretaties van ASHANTI.
Datum: 8 maart 2026
Tijd: 13.30-17.00
Locatie: Amare zaal Tango
Entree: gratis, aanmelden verplicht: https://www.amare.nl/nl/agenda/internationale-vrouwendag-2026-de-geschiedenis-van-de-surinaamse-vrouwenkrant-ashanti-1jwy